God of War vinder spillet af året på 2018 Game Awards

Ethan Gach 12/10/2018. 0 comments
Game Of The Year Red Dead Redemption II Kotakucore Awards

God of War er 2018 Game Awards 'Game of the Year, der slår ud hård konkurrence fra spil både store og små, herunder Red Dead Redemption 2 og Celeste . Assassin’s Creed Odyssey , Spider-Man og Monster Hunter: World kom også op kort i kategorien, men nogle af dem hentede æresbevisninger andre steder om natten.

"Jeres fans, verdens fans sammen drømmer vi alle sammen store drømme, og det er en fantastisk følelse hver dag, når vi går ind i studiet for at skabe noget som God of War ," sagde Shannon Studstill, spillets executive producer, mens han accepterede award på vegne af Sony Santa Monica Studios. Hun gik også på at takke hendes børn, alle de familier, der gik gennem God of War udvikling sammen, samt præsidenten for Sony Worldwide Studios, Shuhei Yoshida.

"Jeg vil være hurtig, fordi de blinker" pakken op ", men jeg vil bare sige, at hvert eneste spil, der blev nomineret her, er et absolut frickenmesterværk, vær venlig at give det op for dem alle," Cory Barlog, spillets direktør, tilføjet i slutningen. "Og vær venlig at give det op for hver skaber, og det er skabere af spil, filmskabere, skabere af tegneserier, skabere af hver eneste ting, der beriger vores liv og får os til at tro, at magi er ægte."

Her er den fulde liste over vindere:

Årets spil

Assassin's Creed Odyssey
Celeste
[WINNER]
[WINNER]
Marvel's Spider-Man
Monster Hunter: World
Red Dead Redemption 2

Bedste spilretning

A Way Out
Detroit: Become Human
God of War
A Way Out
Detroit: Become Human
God of War
A Way Out
Detroit: Become Human
God of War
A Way Out
Detroit: Become Human
God of War
[WINNER]
[WINNER]
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2

Bedste fortælling

Detroit: Bliv menneskelig
krigsgud
Livet er mærkeligt 2: Afsnit 1
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2 [WINNER]

Bedste Art Direction

Assassin's Creed Odyssey
krigsgud
Octopath Traveler
Red Dead Redemption 2
Retur af Obra Dinn [WINNER]

Bedste score / musik

Celeste
krigsgud
Marvel's Spider-Man
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Octopath Traveler
Red Dead Redemption 2 [WINNER]

Bedste lyddesign

Call of Duty: Black Ops 4
Forza Horizon 4
krigsgud
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2 [WINNER]

Bedste ydeevne

Bryan Dechart som Connor, Detroit: Become Human
Detroit: Become Human
Christopher Dommer som Kratos, God of War
God of War
Melissanthi Mahut som Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Assassin’s Creed Odyssey
Roger Clark som Arthur Morgan, Red Dead Redemption II [WINNER]
[WINNER]
Yuri Lowenthal som Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

Spil for Impact

11-11 Memories Retold
Celeste
11-11 Memories Retold
Celeste
11-11 Memories Retold
Celeste
[WINNER]
[WINNER]
Firenze
Livet er mærkeligt 2: Afsnit 1
Den manglende: JJ Macfield og Memories Island

Bedste løbende spil

Destiny 2: Forsaken
Fortnite
Destiny 2: Forsaken
Fortnite
Destiny 2: Forsaken
Fortnite
[WINNER]
[WINNER]
Ingen Menneskehimmel
Overwatch
Tom Clancy's Rainbow Six Siege

Bedste uafhængige spil

Celeste [WINNER]
[WINNER]
Døde celler
I overtrædelsen
Retur af Obra Dinn
Budbringeren

Bedste mobilspil

Donut County
Florence
Donut County
Florence
Donut County
Florence
[WINNER]
[WINNER]
Fortnite
PUBG MOBILE
Regerer: Thronespil

Bedste VR / AR-spil

Astro Bot Rescue Mission [WINNER]
[WINNER]
Beat Saber
Firewall Zero Hour
Mos
Tetris-effekt

Bedste Action Spil

Call of Duty: Black Ops 4
Dead Cells
Call of Duty: Black Ops 4
Dead Cells
Call of Duty: Black Ops 4
Dead Cells
[WINNER]
[WINNER]
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11
Destiny 2: Forsaken
Far Cry 5
Mega Man 11

Bedste Action / Adventure Game

Assassin’s Creed Odyssey
God of War
Assassin’s Creed Odyssey
God of War
[WINNER]
[WINNER]
Marvel's Spider-Man
Red Dead Redemption 2 Rocks
Tomb Raider skygge

Bedste Rollespil

Dragon Quest XI: Ekkoer af en eksklusiv alder
Monster Hunter: World [WINNER]
[WINNER]
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Octopath Traveler
Pillars of Eternity II: Deadfire

Bedste kampspil

BlazBlue: Cross Tag Battle
Dragon Ball FighterZ [WINNER]
[WINNER]
Soul Calibur VI
Street Fighter V: Arcade Edition

Bedste Familiespil

Mario Tennis Aces
Nintendo Labo
Overcooked 2 [WINNER]
[WINNER]
Starlink: Battle for Atlas
Super Mario Party

Bedste strategispil

Banner Saga 3
Battlemech
Frostpunk
I overtrædelsen [WINNER]
[WINNER]
Valkyria Chronicles 4

Bedste Sport / Racing Game

FIFA 19
Forza Horizon 4
FIFA 19
Forza Horizon 4
FIFA 19
Forza Horizon 4
[WINNER]
[WINNER]
Mario Tennis Aces
NBA 2K19
Pro Evolution Soccer 2019

Bedste Debut Indie Game

Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
Donut County
Florence
Moss
The Messenger
[WINNER]
[WINNER]
Yoku’s Island Express

Bedste multiplayer spil

Call of Duty: Black Ops 4
Destiny 2: Forsaken
Fortnite [WINNER]
[WINNER]
Monster Hunter: World
Sea of Thieves
Monster Hunter: World
Sea of Thieves
Monster Hunter: World
Sea of Thieves

Bedste Esports Game

Kontraangreb: Global Offensiv
DOTA 2
Fortnite
Liga af legender
Overwatch [WINNER]

Bedste Esports Player

Dominique "SonicFox" McLean (Echo Fox, Dragon Ball FighterZ ) [WINNER]
[WINNER]
Hajime "Tokido" Taniguchi (Echo Fox, Street Fighter V )
Jian "Uzi" Zi-Hao (Royal Give Up Aldrig, League of Legends )
Oleksandr "s1mple" Kostyliev (Natus Vincere, CS:GO )
Sung-hyeon "JJoNak" Bang (New York Excelsior, Overwatch )

Bedste Esports Team

Astralis, CS:GO
CS:GO
Cloud9, LoL [WINNER]
[WINNER]
Fnatic, LoL
LoL
London Spitfire, Overwatch
OG, DOTA 2

Bedste Esports Coach

Bok "Reapered" Han-gyu, Cloud9 [WINNER]
[WINNER]
Cristian "ppasarel" Bănăseanu, OG
Danny "zonic" Sørensen, Astralis
Dylan Falco, Fnatic
Jakob "YamatoCannon" Mebdi, Team Vitality
Janko "YNk" Paunovic, MiBR

Bedste Esports Event

ELEAGUE Major: Boston 2018
EVO 2018
League of Legends VM [WINNER]
[WINNER]
Overwatch League Grand Finals
Den Internationale 2018

Bedste Esports vært

Alex "Goldenboy" Mendez
Alex "Machine" Richardson
Anders Blume
Eefje "Sjokz" Depoortere [WINNER]
[WINNER]
Paul "RedEye" Chaloner

Bedste Esports Moment

C9 Comeback Vind i Triple OT vs FAZE, ELEAGUE [WINNER]
[WINNER]
G2 Beating RNG, LoL Worlds
KT vs IG Base Race, LoL Worlds
OG's Massive Upset af LGD, DOTA 2 Finals
SonicFox Side Switch Against Go1 i DBZ , Evo

Årets indholdsskaber

Dr. Lupo
Myte
Ninja [WINNER]
[WINNER]
Pokimane
Willyrex

Student Game Award

Combat 2018 [WINNER]
[WINNER]
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge
Dash Quasar
JERA
LIFF
RE: Charge

HighResolutionMusic.com - Download Hi-Res Songs

Suggested posts

Other Ethan Gach's posts

Language